Головне управління ДПС у Чернігівській області у зв’язку з прийняттям Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі - Закон № 3219) звертає увагу на наступне.

Пункт 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265) доповнено положеннями, що для фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування дозволено зазначати назву товару (послуги) у фіскальних касових чеках у спрощеному вигляді, а саме:

«Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.».

Звертаємо увагу, що при зазначенні назви товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність товару (послуги) до товарної групи чи послуги необхідно використовувати товарознавчий класифікатор та зазначати товар (послугу), який класифікується за назвою «Групи» замість відображення конкретної позиції.

Ця норма стосується тільки фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку І, II та III групи за ставкою єдиного податку 5%.

Проте є товари, назву яких потрібно детально зазначати в фіскальному касовому чеку незалежно від групи єдиного податку чи системи оподаткування, це:

• підакцизні товари;
  • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту. (Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 231 (далі - Постанова № 231));
  • лікарські засоби, вироби медичного призначення, крім ветеринарних препаратів та виробів ветеринарного призначення;
  • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Проте, норма щодо зазначення назви товару (послуги) у фіскальних касових чеках у спрощеному вигляді не поширюється на таких суб’єктів господарювання:

• фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, платники податків III групи оподаткування за ставкою єдиного податку 3%, платники ПДВ;
  • всіх фізичних осіб - підприємців на загальній системі незалежно від сплати ПДВ;
  • всіх юридичних осіб незалежно від системи оподаткування.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області