Представники вісімнадцяти територіальних громад з усіх п`яти районів Чернігівської області вирушили до Великопольського воєводства Польща за програмою Study Tour tо Poland, що реалізується фондом «Лідери перемін». У складі делегації - сільський голова Віктор Бондаренко. Представники громад Чернігівщини  вивчатимуть роботу польських гмін із залучення коштів для розвитку території за допомогою проєктної діяльності. Тому головним критерієм добору до участі в навчальному візиті став попередній досвід розробки та реалізації проєктів у себе в громадах. А повчитися у поляків є чому – вони здобувають близько 92% коштів, що виділяється зі структурних фондів ЄС у межах національних квот для місцевого та регіонального розвитку. Вже за кілька місяців Україна як країна-кандидат до ЄС отримає доступ до передвстуних фондів, що діють на тих самих засадах. І це неабиякий виклик, що вимагає  професійного підходу. 
В програмі перебування самоврядовців з Чернігівщини – ознайомлення з низкою проєктів, що вже реалізовані, їх результати й надалі працюють на гміни, а саме: е-адміністрація та міська рада людей похилого віку в Гнєзно; сучасний освітній центр для дітей, молоді та дорослих, спрямований на заняття з програмування, робототехніки, автоматики, мультимедії; новітні засоби комунікації та співробітництва з мешканцями; гурток сільських домогосподарств; добровільна пожежна дружина; організація притулку для тварин; Центр місцевих ініціатив, Інтерактивний центр історії Тумського острову Ворота Познані. 
Значна частина візиту присвячуватиметься досвіду налагодження міжмуніципального співробітництва. Тому українці ознайомляться з успішними практиками низки асоціацій гмін як прикладами місцевої активності: «Надварцянська Унія», Союз гмін Слупецького регіону, Асоціація гмін та повітів Великопольщини, Великопольський центр навчання та студій місцевого самоврядування. Останній, фактично, є так само асоціацією органів місцевого самоврядування, до того ж – найбільшою та найстарішою в Польщі. 
Також передбачено вшанування відвідання місць поховань та вшанування пам`яті: Михайла Тишкевича, дипломата Української Народної Республіки, цвинтаря в Стшалкові, де поховані військові УНР (доба українських визвольних змагань 1917–1921 рр.). 
Навчальний візит ініційований Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації та мав відбутися ще в 2022 р. Але тоді на заваді став початок збройний напад рф та початок війни за незалежність України.
Очікується, що за результатами навчального візиту учасники зможуть: формулювати та створювати розвиткові проєкти, збільшити число проєктів із значною «м`якою» складовою, збільшити кількість інновацій у своїх проєктах, розширити сфери їх застосування, розробляти проєкти міжмуніципального співробітництва (в т.ч. – між своїми громадами).
Навчальний візит здійснюється в рамках Програми Study Tour to Poland, що реалізується Фондом «Лідери змін» (Fundacja Liderzy Przemian) та фінансується з коштів Польсько-Американського фонду свободи.Фото без опису