Чи зміняться субсидії з 1 жовтня 2023 року?

Допомогу на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) українці отримуватимуть більшого розміру. Такі зміни пов’язані з настанням опалювального сезону, який триватиме з 1 жовтня по 30 квітня 2024, і під час якого громадяни споживатимуть значно більше енергоресурсів.

Коли призначається субсидія на опалювальний сезон?

Субсидія на опалювальний сезон надається, якщо плата за ЖКП в межах встановлених соціальних норм перевищує розмір обов’язкового відсотка платежу, який є індивідуальним для кожного домогосподарства та розраховується за спеціальною формулою.

Як враховуються доходи?

Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.

Перепризначення субсидій на опалювальний сезон цього року. Що змінюється?

На опалювальний період 2023-2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі (без звернення громадян) для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, та тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 гривень. Тобто, громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися за виплатою не потрібно.

За яких обставин можуть позбавити субсидії?

• Через борги з оплати ЖКП понад три місяці на суму більше ніж 680 гривень. У подальшому субсидію можуть призначати в разі реструктуризації, сплати боргу за зверненням громадянина або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
  • Якщо були вказані хибні (занижені) розміри власних доходів, прибутків інших членів родини субсидіанта, водночас придбані високовартісні товари або послуги, набуті права власності на суму понад 50 тис. гривень.
  • Заявник не повернув державі субсидію, яку попередньо отримував незаконно.
  • Внаслідок зміни місця проживання заявника. Державну допомогу на оплату ЖКП не можна отримувати і за місцем проживання, і за місцем реєстрації субсидіанта. Якщо ви отримали субсидію за місцем реєстрації і переїхали, за фактичним місцем проживання субсидія не нараховується.
  • Громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
  • Смерті заявника.

Кому обов’язково треба подавати заяву на отримання субсидії?

• хто не отримував субсидію в неопалювальному сезоні;
  • якщо у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
  • члени домогосподарства орендують житлові приміщення для проживання та сплачують житлово-комунальні послуги;
  • кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих;
  • домогосподарство звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Коли треба подавати заяву?

Житлова субсидія буде призначена з початку опалювального сезону, якщо впродовж двох місяців від його початку (жовтень) подати відповідні документи. Якщо заява буде подана пізніше, ніж за два місяці після початку опалювального сезону, то субсидія буде призначена з місяця звернення.

Які документи необхідні для отримання субсидії?

Для призначення субсидії потрібні:

• заява про призначення житлової субсидії;
  • декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії;
  • довідка про доходи (якщо у декларації зазначені певні доходи, однак інформація про них відсутня у ПФУ та ДФС);
  • договір про винайм житла (за наявності);
  • документи, які можуть підтвердити непроживання особи за місцем реєстрації (у разі потреби).

Як подати документи?

• особисто, звернувшись до уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, ЦНАПів або до будь-якого сервісного центру ПФУ;
  • поштою, на адресу органів ПФУ;
  • онлайн – через вебпортал електронних послуг ПФУ, мобільний застосунок ПФУ або через портал «Дія».

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області